סוכר נאבאת (נבאט) = מותר לחולי סוכרת?

שאלה שהופנתה ע"י סטודנט: "לאחרונה שמעתי מפרופסור לרפואה טבעית שהתראיין בטלויזיה כי סוכר נבאט מותר לאנשים הסובלים מסוכרת. הוא גם אמר שם שקמח חיטה שנטחן בריחיים מותר לחולי סוכרת זאת מאחר וגם הנבאט וגם קמח חיטה כזה אינם מעלים את רמת הסוכר בדם. האם גם אני כחולה סוכרת יכול להשתמש במוצרים כאלה ללא חשש?"

תשובה לשאלה זו הינה ברורה – חולה סוכרת שרוצה "להתפגר צעיר" יוכל לעשות זאת בקלות ע"י צריכת שני המוצרים שהוזכרו בשאלה.

סוכר נאבאת (גושים של סוכר מוצק הנמכרים גם בבתי טבע) הינו סוכר לכל עניין ודבר, ממש כמו סילאן התמרים, הדבש, הסוכר החום ועוד. לכל אלה אינדקס גליקמי גבוה, מאחר והם כולם מעלים את רמת הסוכר בדם וגורמים לשיבוש איזון הסוכר אצל חולי סוכרת ותנגודת לאינסולין. קיימת אמנם טענה שצריכת סוכר הנאבאת מצמצת את צריכת הסוכר ו/או שלסוכר זה יש תכונות מרפא, אך מסתבר שלשתי הטענות האלה אין כל ביסוס מעשי או מדעי. בדרך כלל, אנשים הצורכים סוכר כזה להמתקת השתייה זורקים את גושי הסוכר אל תוך המשקה וכך צורכים לא פחות סוכר בהשוואה לשימוש בסוכר גבישי רגיל. אלה המניחים קוביית סוכר בפה וכך שותים את המשקאות אולי יחסכו מעט סוכר אך עדיין מדובר בסוכר לכל דבר, שאין בו כל תכונות מרפא ייחודיות.

לצערי, הגיעו אלי לא מעט דיווחים על חולי סוכרת אשר מרפאים טבעיים התירו להם את השימוש בסוכר הנאבאת ו/או סילאן תמרים ו/או דבש ועד מהרה הגיעו לחוסר איזון מסוכן של רמת הסוכר בדם, גם בנוכחות התרופות שלקחו.

באשר לקמח חיטה מטחינת ריחיים – גם הוא בעל אינדקס גליקמי גבוה וגם הוא יגרום לשיבוש איזון הסוכר בדמם של חולי סוכרת ותנגודת לאינסולין. קמח חיטה, בין אם הוא "מלא" או מטחינת ריחיים או בכל צורה אחרת, מכיל כמות גבוהה של עמילן (פחמימה מורכבת, שרשרת של גלוקוז, קלה לעיכול וספיגה) אשר בתוך דקות הופך במערכת העיכול לסוכר פשוט (גלוקוז) העושה את דרכו במהרה לזרם הדם ומעלה מיידית את רמת הסוכר בדם.

לכן, טוב יעשו חולי סוכרת אם יימנעו ממוצרים העשויים מחיטה (קמח חיטה, בורגול, סולת=סמולינה, גריסים, איטריות ועוד) מאחר וכולם בעלי אינדקס גליקמי גבוה בשל העמילן הרב שבהם. חשוב לזכור שקמח משיפון ו/או שיבולת שועל ו/או שעורים מכיל ריכוז נמוך של עמילן ומרבית הפחמימות בו הן מסוג בטה-גלוקן (פחמימה מורכבת יותר) ולכן קמח מאחד מהדגנים האלה, או שילוב שלהם, הינו בעל אינדקס גליקמי נמוך יותר והוא עדיף לכן מקמח חיטה.

2 comments

  • רחל

    רציתי לברר על קמח כוסמין, האם בריא יותר מקמח חיטה?
    וכן על שימוש בגרעיני כוסמין נבוט במקום קמח לצורך אפית לחם

    • פרופ' חיים גמליאל

      אם אכן מדובר בכוסמין באמת, הרי שהוא דומה מאד לחיטה ונושא בחובו את כל החסרונות של קמח החיטה. גם השימוש בנבטי כוסמין אין לו יתרון על פני שימוש בנבטי חיטה. כל זאת משום שכפי שידעו גם חכמינו והרמב"ם: "כוסמין מין חיטין" כלומר, הכוסמין הוא זן של חיטה (יש מכנים אותו "אם החיטה"). הדברים שונים לחלוטין לגבי כוסמת (באנגלית Buckwheat) אשר איננה מהווה מין דגן אלא מעין קיטניה והיא מכילה חלבון מלא וגם דלה יותר בעמילן בהשוואה לחיטה.