מים בארוחה

האם שתיית מים בשעת הארוחה מפריעה לעיכול?

ההשקפה ששתיית מים בזמן האכילה מדללת את מיצי מערכת העיכול, שהופכים לבלתי יעילים, אינה נכונה. במחקרים שנערכו נמצא ששתיית מים בשעת הארוחה מאפשרת לעיסה יעילה יותר של המזון, דילול האנזימים של מיצי העיכול הופכים אותם ליעילים יותר בעיכול המזון. לפי זה, שתיית מים לפני הארוחה, שתיית מים לפני הארוחה, במהלכה או לאחריה אינה מפריעה לעיכול. להיפך, היא רצויה, מאחר שהיא עוזרת לעיכול טוב ויעיל יותר.

6 comments

 • שיראל

  הרמב"ם בהלכות שמירת הגוף כותב ששתיית מים במהלך וצמוד לארוחה לפני ואחרי הוא לא בריא

  • פרופ' חיים גמליאל

   כדאי לעיין בספרי על רפואת הרמב"ם כדי למצוא את התגובה להערה זו.
   בקצרה – הרמב"ם אמר זאת על סמך הידע הרפואי שהיה בימיו. בימינו אין אישור מדעי לכך ששתיית מים בזמן ארוחה פוגעת או משפיעה על תהליך עיכול המזון והטמעתו.

 • הרצל

  בסד
  עצירות וזיכרון מה טוב להם
  שלום לך

  • פרופ' חיים גמליאל

   שלום וברכה,
   השאלה כללית מדי. בקורסים השונים מוקדשים לשני הנושאים הללו שעות לימוד רבות.
   אין נוסחאות פלא, ולכל אדם, בהתאם למצבו הרפואי צריך להתאים את ההנחיות למניעת עצירות ולשיפור הזכרון.
   בבריאות טובה ואיתנה תמיד

 • האם נכון ששתיית כ-10 כוסות מים על פני כל היום , כשני ליטר,גורמת להאצת חילוף החומרים וכתוצאה מכך להרזיה? האם כששותים תה ירוק או קפה יש להוריד על כל כוס (בריכוז נורמטיבי ) כוס אחת ,והמוסיף למשל כוס 11 יחשיב זאת כ-9 כוסות? תודה מראש!

  • פרופ' חיים גמליאל

   שתי הדעות המופיעות כשתי שאלות כאן הינן דעות ולא מדע, ולא אושרו על ידי מבדקים מדעיים. לכן, אין לשתות הרבה מים סתם, אלא לשתות משקאות בריאות מגוונים כגון, תה ירוק, קפה (רצוי עם תבליני הקפה – חוויג' – קינמון, זנגביל, הל וציפורן), מי בישול סלק, תה צמחים, יין, קקאו ועוד. חלק מהמשקאות הללו מאיצים את חילוף החומרים ויכולים לסייע בהרזיה אם תיעשה פעילות גופנית מספקת. כמובן, אין יסוד מדעי לטענה שיש לקזז כוסות עבור סוגים מסויימים של משקאות בריאות.