ויטמינים

האם עודף של ויטמינים עוזר בריפוי?

מזמן ידוע שעודף של ויטמין A ו-D מעל לצריכה היומית המומלצת, גורם נזק לבריאות. גם מנות גדולות של ויטמין C הופכות לחומצה אוקסלית היוצרת, בדרך כלל, אבנים בדרכי השתן. עודף של ויטמין C גם מבטל את פעילותו של ויטמין B1. עודף של ויטמין B6 (פירידוקסין) מפריע לפעולתו של ויטמין B2 (ריבופלאווין). בדרך כלל, כל תוספת של ויטמינים מעל לצריכה היומית המומלצת מחייבת אישור רפואי.

 

6 comments

 • מלכה

  שלום הפרופסור.
  הבן שלי היה בצוק איתן אחרי כמה ימים התחילו לו כתמים לבנים.עשה בדיקות וגילו שיש לו מחלת הויטיליגו.כבר6 חודשים שהוא עושה פוטוטרפיה בשילוב הומופטיה הוא שותה ויטמין 12.ועוד תרופות . רציתי לדעת אם מחלת הויטיליגו תצא ממנו הוא בחור בן 22 . לנו אין רקע למחלת הויטיליגו במשפחה. אחרי שקראנו בכל מיני מאמרים והתיעצנו עם האגודה למחלת הויטיליגו אמרו שאין ריפוי
  מה הפרופסור אומר?
  היום הוא עוד נמצא בצה"ל חיל סדיר . אשמח לקבל תשובה .
  לצערי לפני שבועיים גילו לו סרטן בלוטת התריס וצריך לעבור ניתוח .
  שהקב"ה ישלח רפואה שלמה לכל חולי עמו ישראל.
  שבת שלום

  • פרופ' חיים גמליאל

   לצערי אינני רשאי לענות על פניות בנושאים קליניים. יש להתייעץ עם הרופאים המטפלים ולפעול על פי הוראותיהם.
   לגבי הויטיליגו, מדובר במצב רפואי לא קל, אך לצד אלו שאינם נרפאים ישנם אחרים שנרפאים ושהכתמים שלהם נעלמים בהדרגה. אכן, הטיפול במינון מוגבר של ויטמין B12 נותן תוצאות טובות, אך יש לפעול להזנה נכונה של העור בשמנים טובים ולהימנעות משמנים רעים ואימוץ תזונה עתירת חלבונים וחומרי רפואה צבעוניים (מירקות ומפירות דלי סוכר).

 • סיון פלד

  שלום,

  בעבר הייתי בהרצאה שלך והסברת שאבקת חלבון ומולטי ויטמין לילדים – עשויים לעזור בצמיחה לגבוה.
  האם זה רלוונטי גם לילדים בני 16?
  האם יש הבדל בין בנים לבנות?

  תודה רבה

  • פרופ' חיים גמליאל

   אכן, ההמלצות הן רלבנטיות גם לצעירים בני 16 – מחקרים מראים שיש "חלון הזדמנויות" בגילאים 12 עד 20 שבו מתן של חלבונים ומשלימי תזונה כמו ויטמינים ומינרלים מביא לתוצאות הטובות ביותר של חיזוק וגדילה של השלד והשרירים. יתרה מזאת, מתן חלבונים נכונים משפר את הייצור של הורמון הגדילה וכך גם תחת השפעת ההורמון הזה הגדילה ממשיכה ומתחזקת. מבחינת הגובה אין הבדל מהותי בין בנים לבנות, אך צריך לזכור שבגלל שלבנים יש את ההורמון הגברי טסטוסטרון, הם יפתחו מסת שריר גדולה יותר מאשר בנות.

 • שירלי

  בעקבות חוסר בחומצה פולית ובי 12
  ניתן לי מינון גבוהה של חומצה פולית מכוון שאין בכשרות אני לוקחת 6 כדורים של 800 מקג כל יום למשך שלושה חדשים ובי 12 כדור אחד כל יום לאחר שקיבלתי זריקות והפסקתי
  כיום יש קושי בריכוז רצינית ועייפות מוגברת ובעיות זכרון
  יש לי הרבה עומס שמשפיע גם כן
  אך נראה לי שאני צריכה איזון בתזונה
  על מה אתה ממליץ ?

  • פרופ' חיים גמליאל

   לדעתי, הכמות של ח' פולית שאת לוקחת היא מוגזמת ביותר ורק רופא חסר השכלה תזונתית יכול להמליץ על דבר כזה. אין לקחת יותר מאשר 1,200 מק"ג ליום גם לצורך השלמה לפני או בזמן הריון. לאיזון בתזונה מומלץ למלא אחר כל המופיע בדפי הסיכום "גוף נפש – תזונה נבונה לשיא הכושר" (קישורים מומלצים / חומר עזר לקורסים והרצאות).