אומגה 3

מה הם שומני אומגה ומהי סגולתם הרפואית?

אומגה 3 הוא מונח לחומצות שומן רב-בלתי רוויות שבהן קשר כפול אחד הוא בפחמן השלישי בשרשרת הפחמנים של החומצה. דוגמה לחומצת שומן מהסוג של אומגה 3 היא החומצה הלינולנית. חומצה זו ידועה כחומצת שומן רב-בלתי-רוויה, בעלת שלושה קשרים כפולים. חומצה לינולנית נמצאת במיוחד בשמן פשתן (50%) ובשמן סויה (10%). אך מרבית חומצות השומן אומגה 3 נמצאות במיוחד בדגים שמנים (שבהם השומן מפוזר בכל הגוף), כגון דג הליבוט, דג משה רבנו, חידקן וחמור הים (קוד). לשומנים העשירים באומגה 3 מייחסים לאחרונה השפעה טובה במחלות לב, בהורדת לחץ דם גבוה, כמונעים הסתיידות העורקים ואף במניעת התהוות הסרטן. את נדירות המחלות האלו אצל האסקימואים בגרינלנד מייחסים לצריכת הדגים הגבוהה שלהם בתפריט היומי (כ- 400 גר'). מכאן ההמלצה לאכילת דגים כשלוש פעמים בשבוע, במקום להשתמש בשמן דגים, בהתחשב גם בעובדה ששמן דגים, במיוחד זה מהכבד של הדגים, עשיר מאוד בכולסטרול ובויטמינים A ו- D – שעודף בהם, מעל לצריכה היומית, גורם נזק לבריאות.

12 comments

 • אילנית יפרח

  אם אני צורכת שתי קפסולות ביום של אלספה האם יש צורך גם בכף שמן זרעי פשתן או שזה מיותר?

  • פרופ' חיים גמליאל

   רצוי מאד להוסיף לפחות כף אחת של שמן פשתן איכותי מאחר וקפסולות של אומגה 3 שמקורן משמן דגים אינן מכילות סוג חשוב של אומגה 3 שמסומן באותיות ALA. סוג מיוחד זה של אומגה 3 חשוב מאד למניעת ניוון והזדקנות תאים, למניעת סרטן, לעיכוב התפתחות סוכרת ועוד פעילויות רבות וחשובות.

 • רחל

  האם אומגה 3 ממקור צמחי (של חברת ויסאג') עדיף על האומגה 3 ממקור דגי?

  • פרופ' חיים גמליאל

   בוודאי שאומגה 3 ממקור צמחי הוא נחות בהרבה מאומגה 3 ממקור דגי. אין בשום אומגה 3 צמחי את האומגה 3 מסוג EPA (החשוב כל כך לפעילות אנטי דלקתית, אנטי אלרגית ועוד) ואין בו את האומגה 3 מסוג DHA (החשוב כל כך למערכת העצבים ולמוח). גם הטענות שצריכת אומגה 3 צמחי יכולה להביא ליצירת שני אלו בתוך גופנו הינן טענות חסרות ביסוס כי אחוז ההמרה הוא נמוך ביותר ולא מספיק. הנושא נדון בהרחבה בקורסים השונים שלי, כולל כל ההוכחות לדברי אלו.

 • טלי

  האם נכונה השמועה שאגוזי מלך בריאים יותר משאר האגוזים בשל תכולת אומגה 3 גבוהה? מבדיקה בUSDA ראיתי שתכולת אומגה 6 באגוזי מלך גדולה פי 11 מתכולת אומגה 3.
  אילו זרעים/ אגוזים ניתן לאכול בלי להגדיל משמעותית צריכת אומגה 6?

  • פרופ' חיים גמליאל

   הנתונים שהבאת על היחס בין אומגה 6 לאומגה 3 מתאימים יותר לשמן אגוזים ולא לאגוזי מלך (walnuts). באגוזי מלך היחס הוא 4:1 לטובת אומגה 6 מאחר והם מכילים 38% אומגה 6 לעומת 9% של אומגה 3. אכן, אגוזים / זרעים מכילים ריכוז גבוה יחסית של אומגה 6, ולכן אין להגזים בצריכתם.

 • ענת

  שלום רב פרופ' גמליאל,

  אני מעוניינת להתחיל ליטול קפסולות של אומגה 3.

  לפני הקנייה אני מבקשת לשאול מהו לדעתך היחס המומלץ בין DHA ל-EPA, ואיזה ריכוז בכל אחת מחומצות אלה יהיה אפקטיבי.

  תודה מראש,
  ענת

  • פרופ' חיים גמליאל

   בדרך כלל ההמלצה היא לקחת מינון יומי של 900 מ"ג אומגה 3, כאשר ההרכב היחסי הוא 360 מ"ג DHA ו- 540 מ"ג EPA. לאדם עם נטייה לאלרגיות, דלקות כרוניות, שומני דם גבוהים וכדומה, ממליצים מומחים שהמרכיב EPA יהיה במינון של כ- 1000 מ"ג ליום. לאדם עם סימנים של ירידה בזיכרון, או בכושר המנטלי, כולל מצבים של ניוון במערכת העצבים (סניליות, דמנציה, אלצהיימר וכדומה), כמו גם נטייה לדיכאון ולעקה נפשית ממליצים המומחים שהמרכיב DHA יהיה במינון של 800 עד 1000 מ"ג ליום. חשוב מאד לקבל אישור של הרופא המטפל לפני שמיישמים המלצות אלו.

 • גונן

  זרעי פשתן כמקור לאומגה 3:
  אני צורך כ2 כפות זרעי פשתן שאני טוחן באותו רגע כדי להנות מהסיבים , מחומצת השומן … כשבדקתי הרשת מה ההבדל בין זרעי ציאה כמקור לאמגה 3 בהשוואה לזרעי פשתן – כולם ציינו כי בזרעי הפשתן ישנה חומצה אמינית מעכבת ספיגה…. אני נוהג לאכול בבוקר סלט פירות עם יוגורט שיבולת שועל טחונה טרי , קינמון, וזרעי פשטן טחונים וקוקס טחון … האם אני יוצא בהפסדי שכן החומצה המעכבת ספיגה מונעת את ספיגת הטוב שבצלחתי ? תודה

  • פרופ' חיים גמליאל

   א. לא מוכרת לי חומצת אמינו בזרעי הפשתן שמעכבת ספיגה
   ב. ידוע לי על חומצה פיטית שנמצאת בהם ושיכולה לעכב ספיגת ברזל, סידן ומינרלים אחרים.
   ג. אין דבר כזה "עיכוב מוחלט של ספיגה" ואם מדובר במשהו שמעכב או מפריע לספיגה, הרי שהוא עושה זאת באחוזים נמוכים מאד. כלומר, אם אכן יש גורם כזה הוא עלול לעכב 10 אחוזים מספיגת הברזל או המינרלים האחרים.
   ד. לכן, לך אכול בשמחה מאכליך ואל חשש – אתה סופג היטב את כל המינרלים והמזינים האחרים גם בנוכחות זרעי הפשתן.

 • אריאל כהן

  שלום רב פרופ' גמליאל,

  הבן שלי (בן 8) סובל מאלרגיה אביבית בעיניים (כך אבחן רופא העיניים) והוא סובל מאלרגיה בשנים.
  אנו רוצים לתת לו מינון מתאים של אומגה 3 מסוג EPA.
  המינונים שמצאתי באתר היו למבוגר (1000 מ"ג לאדם עם נטייה לאלרגיות).
  מה המינון המתאים.

  תודה
  אריאל

  • פרופ' חיים גמליאל

   בלי לקבל תמונה מלאה של התיק הרפואי, אסור לתת המלצות. עם זאת, בנושא זה כמו לגבי משלימי תזונה אחרים, קיים הכלל שמינון של ילד הינו חצי מהמינון של מבוגר.