מטרות ומשימות

ברוכים הבאים לאתר הבית של רות"ם – מכוני המחקר בנושאי "הרפואה המונעת התכליתית". פרחי רותם המדבר

מכוני רות"ם הוקמו כעמותה ללא מטרות רווח שמשימותיה המוצהרות הן מחקר, הוראה ותיעוד של כל שטחי "הרפואה המונעת התכליתית".

כמי שמוקירים את הרפואה הקונבנציונלית ואת הישגיה הנפלאים, אנו מבקשים להביא בפני הקהל הרחב ובעיקר בפני ציבור הרופאים פן אחר של הרפואה הקונבנציונלית אשר לדעתנו סובל מחוסר מודעות מספקת של הקהל הרחב ומהזנחה מקוממת ע"י ציבור הרופאים.

אך תחילה, יורשה לי להציג בפניכם את פרופ' חיים גמליאל, האיש העומד בראש מכוני המחקר של רות"ם. פרופ' חיים גמליאל הינו חוקר סרטן בעל שם עולמי ועטור פרסים בינלאומיים. הוא סיים בהצטיינות את לימודי הדוקטורט במדעי הרפואה בביה"ס לרפואה של האוניברסיטה העברית, ירושלים, ושימש שנים רבות כמנהל היחידה למיקרוסקופיה אלקטרונית סורקת (מא"ס), במחלקה להמטולוגיה, בביה"ח "הדסה", ירושלים. באותה מסגרת הוא פיתח שיטות ייחודיות לאבחון תאים סרטניים באמצעות המא"ס. את השתלמות הפוסט-דוקטורט עשה במחלקה להמטולוגיה / אונקולוגיה של אוניברסיטת שיקגו, אילינוי, שם גם נתמנה אח"כ לפרופסור חבר ומנהל האגף לאימונו-אולטרה-סטרוקטורה של תאים סרטניים. החל משנת 1992 הוא שימש פרופסור מן המניין ומנהל "המרכז למחקר ומיחשוב בביו-רפואה", שיקגו, אילינוי. במסגרת זו הוא הנחיל למדענים וסטודנטים כאחד את שיטות המחקר החדישות ביותר שפיתח בנושאי ההדמיה תלת-מימדית של תאים וגידולים סרטניים, הדמיה המשלבת את המא"ס עם מערכות מיחשוב מתקדמות. במקביל עסק פרופ' גמליאל במחקרים בנושאי התזונה הקלינית והאונקולוגית ופיתח גישות תכליתיות בהתוויית התזונה המתאימה ביותר לחולים במצבים שונים.

פרופ' גמליאל פירסם למעלה מ- 100 מאמרים במיטב הספרות המדעית העולמית ושימש כמבקר מדעי של עיתונים מדעיים שונים. מאז חזרתו ארצה, בסוף שנת 96', הוא עושה להנחלת הרפואה והתזונה המונעת התכליתית בכל רבדי החברה בישראל.

'הרפואה המונעת התכליתית' ע"פ פרופ' גמליאל איננה אותה 'רפואה של גילוי מוקדם' – אשר רבים טועים לחשוב שהיא היא הרפואה המונעת האמיתית. ע"פ גישתו, הרפואה המונעת במובנה הבסיסי חייבת להיות זרוע שוות-ערך של הרפואה הקונבנציונלית אשר תתמקד בטיפול באדם הבריא והכשרת כל מערכות הגוף שלו להתמודדות מוצלחת במלחמה נגד המחלות הניווניות של העידן המודרני. בעבודותיו השונות בנושאים אלה, המתפרסמות בחסות המכון ומקבלות תהודה חיובית בכל אתר ואתר, הוא מביא את המילה האחרונה של הידע הרפואי המצביע על כך שרק גישה כזאת תביא לחיסול מחלות ניווניות כמו מחלות לב וכלי דם, מחלות זיקנה ומחלות הסרטן למיניהן.

כולנו עדים לכך שהממסד הרפואי נוטה כיום לחפש בנרות אחר ה"גן" העומד מאחרי כל מחלה מתוך הגישה, המוטעית מיסודה, שגורלו של אדם נקבע ע"י מפת הגנים שירש מהוריו. כאן למעשה טמונה פצצת הזמן של הרפואה הקונבנציונלית – לא הגן קדם למחלה אלא המחלה קדמה לגן: אילו היו הורינו במיטבם, גם החומר הגנטי שלהם היה במיטבו ולא היה כה שברירי ונתון לשינויים הרי אסון. אין זו סתם מליצה, אלא קביעה מדעית מוצקה אשר את העדויות לה נביא בפני הקהל הרחב ובפני הממסד הרפואי הנעול על תפיסותיו המוטעות.

צר לנו לאכזב את כל חסידי הרפואה האלטרנטיבית ו/או המשלימה – לא תמצאו כאן מידע על אף אחת מן התורות הרפואיות האלה שהפכו כה אופנתיות. להפך, בהתאם לתפיסת עולמו של פרופ' גמליאל – אנו מוצאים חובה נעימה ואף מוצדקת להתבסס בעיקר על השיטות החדישות של הרפואה הקונבנציונלית, אך בה בעת גם לחזור אל המקורות של היהדות, ובעיקר אל אוצרות התורה, התלמוד, הרמב"ם ואחרים, כהשראה להתוויית והנחלת העקרונות הנכונים של "הרפואה המונעת התכליתית", כפי שהדבר בא לידי ביטוי גם בספרו החדש של פרופ' גמליאל: 'רפואת הרמב"ם במבחן המדע בן זמננו' (פרטים בלשונית המיוחדת לכך).

עם זאת, נצטרך לאכזב גם את כל חסידי הרפואה העממית הפולקלוריסטית – שוב, ע"פ תפיסת עולמו של פרופ' גמליאל – לא תמצאו כאן מידע כזה אלא אם כן הוא נבחן והוכח מעל לכל ספק ע"פ מחקרים, מדדים וכללים מדעיים נוקשים ביותר.

כל השותפים לדרכנו זאת, מוזמנים לתרום את מירצם וכישרונם להשגת היעדים החשובים של "הרפואה המונעת התכליתית". אנו עוסקים בימים אלה בהעברת המידע אל האתר החדש ומבקשים את סליחת הגולשים על כל עיכוב וטעויות דפוס ועימוד שיתגלו. אולם, למרות שאנחנו פועלים בתקציב השואף לאפס, מתנדבים רבים התגייסו לעזור לנו והם ישקדו על שיפור ותיקון כל הטעון תיקון, ללא הפוגה. נשמח לקבל את הערותיכם והארותיכם בכל עת באמצעות הטופס שבמדור 'צור קשר'.

בברכת גלישה מהנה ומבריאה,
אברהם טובי, מנכ"ל