כשרות לפסח של ויטמינים ומשלימי (תוספי) תזונה – פסח ה'תשפ"א

רבים הפונים אלי בשאלה האם מותר להשתמש בפסח בויטמינים והשלמות תזונה שאין עליהם כשרות מפורשת לפסח. מאחר ואינני רב ולא פוסק הלכה, עצתי היא שכל אחד יפנה בשאלה לרב שלו, תוך שהוא מעלה בפני הרב את הנקודות הבאות:

מבוא:

הנקודות המועלות להלן מתייחסות לאדם שצורך ויטמינים והשלמות תזונה בגלל צורך רפואי מוגדר כגון אדם שהוא בגדר "חולה שיש בו סכנה" ולא רק בשביל מניעה לטווח ארוך או כדי "להרגיש טוב". למרות העובדה שהנושא של שימוש בויטמינים לריפוי ממש מצוי במחלוקת לא מוצדקת, הנובעת מבורות מוחלטת או מפירסומים מגמתיים (ראו תשובותיי הרבות במדור זה, בהרצאות ובקורסים השונים), לדעתי קיימים מצבים רבים בהם הפסקת הויטמינים עלולה לגרום לנזקים של ממש, לכן חשוב להתייעץ עם מומחה אמיתי ולא עם רופא או רב הפוסלים את הויטמינים מיניה וביה בגלל בורותם בנושא.

אם ברור שמדובר במצב בו לא ייגרם נזק, או שלא יחמיר המצב מהפסקת לקיחת תכשירים אלו בימי הפסח, יש להימנע מצריכתם כדי לא להיכנס לספק.

כמו כן, יש לזכור שהנמנעים מאכילת קטניות בפסח חייבים לברר תחילה אם אין מרכיב של קטניות בכמוסות. לדוגמה: לוודא שאין בהן קמח תירס (קורנפלור) האסור לנמנעים מקיטניות בפסח.

ולבסוף, ברור שאם ישנו בהישג יד תכשיר מקביל כשר לפסח, ללא חמץ, או תכשיר שלגביו הספק הוא פחות, הרי שיש להעדיף תכשירים כאלה על פני האחרים.

א. בדרך כלל אין חמץ בכמוסות של ויטמינים והשלמות תזונה – לעיתים קרובות מציינים היצרנים שהמוצר אינו מכיל רכיבים ממיני הדגן (כפי שהם מציינים גם שהמוצר איננו מכיל רכיבים מן החי, חלב ועוד). היוצא מן הכלל הזה, אלו הם ויטמינים שמיוצרים ממיני הדגן שהם אסורים לשימוש בפסח. לדוגמה: ויטמין E שמקורו משמן נבט חיטה, שהוא לדעת רבים חמץ ודאי ואין להשתמש בו בפסח. ישנם תכשירי ויטמין E שאינם מופקים משמן נבט חיטה ועליהם יחולו הכללים הבאים.

ב. גם אם היה בתכשירים מסויימים אבק חמץ, הרי הוא בטל ב- 60 לפני הפסח וכל שבטל לפני הפסח, לדעת פוסקים שונים, אינו חוזר וניעור בפסח (גם לדעת הרמב"ם כשמדובר בתכשירים לרפואה).

ג. מרבית התכשירים האלה אינם ראויים למאכל כלב וטעמם פגום ולכן, גם אם היה בהם אבק חמץ הרי המוצר כולו נפגם לאכילה לפני הפסח.

ד. בבליעת הכמוסות אין הנאה לחיך וכפי הנראה אין כאן איסור. אך גם ההיפך נכון – תכשירים נוזליים ממותקים, כמוסות להמסה בפה וכל הדומים להם צריכים הכשר מפורש לפסח.

ה. על פי פסיקת הרה"ג ד"ר רצון ערוסי שליט"א, חבר מועצת הרבנות הראשית, רב העיר קרית אונו וראש מוסדות הליכות עם ישראל יש לעשות את ההבחנה הבאה:

 1. טבליות בקפסולות – מותר לבלען בפסח.
 2. טבליות שאינן בקפסולות, אם טעמן ערב לחיך, כמו בי 12  – אסור.
 3. אם טעמן מר – מותר לבלען. ע"כ.

ו. מי שצורך תכשירים ייעודיים לאיזון סוכר הדם, שומני הדם, למלא חסר ברור (ברזל, ויטמין D, סידן), או מסיבות רפואיות חשובות, הרי שדווקא בימי הפסח עתירי הפחמימות והסוכר ודלי התזונה המבריאה, אדם זה זקוק לתכשירים אלה מאד – כי בלעדיהם איזון הסוכר ושומני הדם ייפגעו קשות, המחסורים יעמיקו וכדומה.

ז. אנשים הצורכים בקביעות תרופות להורדת סוכר, להורדת שומני הדם וליתר לחץ דם – לכל אלה מומלצת צריכת תכשיר שנקרא "קואנזים Q10" למניעת נזקי הלוואי של התרופות האלה, ובעיקר לספק הגנה על שריר הלב ומערכת השרירים ומניעת ניוון מוחי. לכן, בתנאים אלה, גם לגבי תכשיר זה חל הכלל של צורך בימי הפסח.

ח. אין האמור לעיל מתייחס לשאלת הצורך בכשרות המוצרים האלה בכל ימות השנה. כל אדם יתייעץ עם פוסק הלכה לגבי כל מוצר בנפרד בהתייחס למצבו הבריאותי.

מהטעמים הנ"ל יש מתירים לכתחילה להשתמש בקפסולות של ויטמינים והשלמות תזונה גם בימי הפסח, גם אם אין להן הכשר מפורש לפסח.

אלו הן בדיוק הסיבות שעומדות בבסיס ההיתר לשימוש בתרופות רבות בפסח.

כאמור, מאחר ואינני רב ולא פוסק הלכה, רצוי שכל שואל יראה תשובה זו לרב שלו וישאיר לו לפסוק הלכה.

להלן קישור ישיר לרשימת התרופות המותרות לשימוש בפסח:

חוברת עדכנית – כשרות לפסח של תרופות ומשלימי (תוספי) תזונה

חשוב מאד לציין כי בסוף החוברת (מוכנה להורדה), החל מעמוד 74,  יש טבלאות מפורטות של ויטמינים, משלימי תזונה, ותוספי תזונה כשרים לפסח. הרשימה אינה מלאה (כמובן) אבל יש בה מידע רב וחשוב מאד.

בברכת חג שמח וכשר
בבריאות טובה ואיתנה תמיד !!!

© פרופ' חיים גמליאל

2 תגובות

 • שרונה רובין

  שלום פרופ גמליאל!

  מעוניינת לדעת מה דעתך על הספירולינה והאם כדאית לשימוש?

  ומה אתה אומר על קפסולות המורנגה?

  תודה מראש
  שרונה

  • פרופ' חיים גמליאל

   שני המוצרים שהזכרת מוגדרים ע"י גורמים אינטרסנטיים כמזונות על, בשל התכולה הגבוהה של חומרי רפואה בהם. עם זאת, מתברר שאין כל צורך לשלם מחירים מפולפלים על תכשירים כאלו וכי מרבית הרכיבים הטובים שבהם ניתנים להשגה בתזונה מאוזנת וגם בעזרת משלימי (תוספי) תזונה סטנדרטיים. בשל קוצר היריעה לא אוכל לפרט כאן והנושא מטופל בצורה יסודית בקורסים השונים ובסדנאות הניתנות במקומות שונים בארץ.