האם לחסן שוב את הילדים נגד פוליו?

רבים פונים בשאלה האם לחסן את ילדיהם פעם נוספת בחיסון נגד הפוליו, לאור העובדה שכל הילדים חוסנו כבר נגד הנגיף? התשובה לכך צריכה להיות תכליתית: כן, בהחלט לשוב ולחסן!!!

כלי התקשורת, באצטלה של מגיני זכות הציבור לדעת, מראיינים מומחים שונים בנושא, אך מקפידים גם להביא דעות של אלה שמתנגדים לחיסון. לקהל הרחב קל יותר להתחבר לדעות של המתנגדים בעיקר משום שהן מציגות סכנות דמיוניות, בבחינת צל הרים כהרים, שעלולות לקרות לילדים המתחסנים ובכך גורמות לפחד ולבלבול רב בקרב הציבור. אין ספק גם שמשרד הבריאות איננו מצטיין בהסברה לציבור הרחב ותורם גם הוא לבלבול שנוצר בקהל.

כל הדעות נגד החיסון מוכרות לי היטב, אך אינני מתכוון להיכנס לפרטי פרטים של הוויכוח הארכאי הזה (בו צפינו כבר פעמים רבות בעבר, בארץ ובעולם) אלא להעביר מסר תכליתי וחד משמעי: הפסיקו את המאמצים שלכם לקבוע עמדה על סמך ויכוחים תקשורתיים, ועשו לכם ולילדיכם טובה ומהרו לחסן אותם.

אלה מבין הקוראים שאינם מכירים אותי עלולים להסיק מכך שאני סתם נוקט עמדה שרירותית ורגשית (ואולי בגלל שאני פגוע פוליו מאז גיל שנתיים) וכי אינני מוכן להתמודד עם הטענות של המתנגדים לחיסון. לאלה אומר רק זאת, בהכשרתי אני וירולוג מומחה לנושא של וירוסים בכלל ולנושא של וירוסים גורמי סרטן בפרט ופרסמתי על כך עבודות שונות וגם קבלתי על כך פרסים שונים (חפשו בגוגל: Gamliel + Leukemia). הדעה שאני מביע כאן היא דעת מומחה בתחום ואיננה מושפעת מאינטרס כזה או אחר.

לכן, הקפידו לחסן שוב את הילדים, אך זכרו המלצה אחת חשובה שאני נותן לגבי כל חיסון:
מספר ימים לפני החיסון וגם במהלך החיסון ושבוע נוסף לאחר החיסון, הקפידו שילדיכם יקבלו תזונה עתירת חלבונים. תזונה כזאת תספק לילד מלאי מספיק של אבני בניין לייצור שוטף ויעיל ביותר של נוגדנים בהשראת החיסון! בדרך זו יפחתו למינימום תופעות הלוואי, אם היו כאלו בעבר, המתלוות לקבלת חיסונים שונים!!!

הערה: משפחות שבהן ילדים ואנשים פגועים במערכת החיסון או כאלה שמקבלים טיפולים לדיכוי מערכת החיסון, חייבים לקבל ייעוץ מקצועי אמין לגבי השאלה אם גם לילדיהם מותר לקבל את החיסון.