אדוני שר הבריאות – היועצים שלך שוב מטעים אותך…

בתוכנית האחרונה שהוגשה לך ע"י 'ועדת הסוכר' נפלו כשלים רבים והיא מעידה על קיפאון מחשבתי וחוסר עדכון מדעי משווע. הוספת סימון שלילי של מוצרים עתירי שומן רווי, סוכר, מלח וסימון חיובי על מוצרים מקמח מלא, מנציחה את הטעויות החמורות של משרד הבריאות ובמקום לקדם את הבריאות שלנו, היא תגרום לדהירה חמורה בתחלואה כפי שיפורט כאן.  הנה רשימה חלקית של הטעויות, לעיונך:

התוכנית החדשה שהוגשה לשר הבריאות ע"י 'וועדת הסוכר' כוללת המלצות להעדיף את צריכת הקמח המלא ולסמן בסימונים שיפוטיים שליליים מוצרים עתירי מלח, שומן רווי וסוכר. תוכנית זו שגויה לחלוטין והיא תחמיר את מגיפות ההשמנה והסוכרת ויחד עם זאת לא תועיל כלל למניעת מחלות ניווניות כמו מחלות לב וכלי דם, מחלות ניווניות של המוח וסרטן. המלצות הוועדה כפי שהוגשו לשר הבריאות לאחרונה עומדות בסתירה ברורה למסקנות המדע בימינו. להלן הבעיות העיקריות שיש לטפל בהן בתוכנית שגויה זו:

 1. עידוד המעבר לצריכת לחם מקמח מלא – זוהי טעות מאחר ואין כאן שינוי מהותי ומדובר עדיין בלחם עתיר עמילנים שלמרות היותו מקמח מלא הוא עשוי להחמיר יותר את מגיפות ההשמנה והסוכרת. השינוי בסוגי הלחם צריך להיות בכיוון אחר לחלוטין אך יחד עם זאת קל ביותר לביצוע ע"י היצרנים השונים. השינוי שאני מציע, אותו אשמח להציג בפרוטרוט בפני השר, יביא להורדה משמעותית של מגיפות ההשמנה והסוכרת ואף יהווה נדבך חשוב במניעת מחלות ניווניות רבות אחרות.
 2. סימון שיפוטי שלילי של מזונות עתירי סוכר – שוב טעות יסודית המזניחה פן חשוב ביותר של נושא צמצום צריכת הסוכרים במזונות. מוצרים מסויימים גרועים יותר לא יסומנו כעתירי סוכר וכך יימצאו את דרכם אל השולחן שלנו ויהרסו כל סיכוי של הצלחת המגמה להפחית משמעותית את צריכת הסוכרים בתזונה שלנו. גם כאן נמשיך לראות את דהירת מגיפת ההשמנה והסוכרת דווקא בחסות הסימון של מוצרים עתירי סוכר ואי סימון מוצרים 'אשמים' באמת.
 3. סימון שיפוטי שלילי של מוצרים עתירי שומן רווי – זוהי טעות אשר תוריד מהתזונה הבריאה את אחד הרכיבים החשובים ביותר להזנת ושמירת שלושת המערכות החשובות בגופנו: מערכת העצבים, מערכת החיסון והמערכת ההורמונלית !!! בעקבות הנחייה שגויה זו, נראה עלייה תלולה במחלות ניווניות של מערכת העצבים (דמנציה, אלצהיימר, פרקינסון), במחלות ניווניות של מערכת החיסון (ירידה תלולה בעמידות החיסונית למחלות) וכן מחלות ניווניות של המערכת ההורמונלית (כולל הגברת חוסר האיזון ההורמונלי בצעירים ובמבוגרים, ירידה תלולה יותר בפיריון ועוד ועוד). התיקון המוצע על ידי, אותו אשמח להציג בפרוטרוט בפני השר, יצביע בדיוק על הגורם השומני בתזונה שלנו אשר הוא הוא זה שצריך להזהיר מפניו. לא מדובר בשמני טרנס ('שמנים מוקשים') שהחרמתם הייתה והינה מוצדקת ביותר. מדובר במרכיב שומני נפוץ ביותר בעיקר במזונות המתועשים שלנו ואשר כבר לפני עשרות שנים נקבע חד משמעית שהוא גורם להחמרת אלרגיות, אסטמה, דלקות כרוניות ומחלות אוטואימוניות. החוקרים אשר קבעו זאת זכו בפרס נובל על כך !!!
 4. סימון שיפוטי שלילי של מזונות עתירי נתרן ומלח – שוב טעות יסודית אשר עלולה לפגוע קשות באנשים הסובלים ממחלות לב וכלי דם – זהו סימון שיוביל לתוצאות הפוכות מן המקווה. יש להשלים הנחייה זו ע"י הוספת הנחייה מקבילה וחשובה אשר תניב בדיוק את התוצאות הרצויות. השינוי שאנו מציעים יביא לסימון נכון יותר של המוצרים מכילי נתרן, יוביל לאיזון טוב יותר של לחץ הדם, של ההולכה העצבית ולמניעת עומסים על הכליות כמו גם מניעת בצקות קשות.
 5. בנוסף לכל אלה, מוצע בזאת לעשות רביזיה מוחלטת בדרך שלנו להעריך השמנה בקרב הילדים והמבוגרים, ולהעדיף שיטה מדעית מדוייקת ביותר לקביעת השמנה אשר אכן תיתן הערכה נכונה יותר ואמינה יותר בהשוואה לשיטת ה- BMI הגרועה, אשר עדיין משמשת כשיטה היחידה לקביעת מידת ההשמנה החולנית של נבדקים.

זוהי פנייה אליך אדוני השר לפסול את ההמלצות האחרונות שקיבלת מהוועדה להסדרת התזונה הבריאה ("וועדת הסוכר"). כל השינויים המוצעים כאן הינם מחד גיסא מבוססי מדע מוצק ומאידך גיסא יכולים להוות הדרך הנכונה והטובה ביותר להסדרת התזונה הבריאה במאה ה- 21. סטודנטים שלי פנו שוב ושוב אל חברי הוועדה בבקשה לזמן אותי לתת חוות דעת, אך הדבר לא קרה ובגלל זה גובשו הנחיות שאינן עומדות במבחן המדע האמיתי.

כל עוד לא יבוצעו השינויים התכליתיים המוצעים כאן נמצא עצמנו מתדרדרים אל עבר פי פחת למרות כל הכוונות הטובות שלך ושל המובילים את המהלכים האחרונים בתחום שיפור התזונה ואורח החיים ויפה שעה אחת קודם. כי מציון תצא תורה – דווקא ישראל צריכה להוביל את המהלך הנכון לשיפור התזונה ואורח החיים הבריא ולהיות גם בנושא זה אור לעמים, כי בנפשנו הדבר.

© כל הזכויות שמורות לפרופ' חיים גמליאל ומכוני רות"ם ©

15 תגובות

 • אורלי ריבקין

  פרופ' גמליאל היקר,
  יישר כח- מכתבך כתוב לעילא ולעילא ואין ספק שכדאי, נכון וחשוב שהשר הרב ליצמן וחברי הועדה ייחשפו ויישמע ואת דבריך המלומדים בטרם תתקבל החלטה שעלולה להיות בכייה לדורות, כפי שעולה ממכתבך.
  במציאות של היום רק המדיה יכולה (אולי) לעזור ואשמח לקבל את אישורך להעביר את מכתבך בתפוצה בפייסבוק בקרב חברי/ מכריי וכן בדף של משרד הבריאות, משרד החינוך, בדף הפרטי של שר החינוך מר נפתלי בנט, יאיר לפיד, וכן כבוד רה"מ מר בנימין נתניהו.
  לא תזיק גם תפוצה באתרי חדשות כמו "הצינור" "אורלי וגיא" חדשות ערוץ 2 ו- 10" ועוד ועוד… אני מאמינה שאם זה אכן יצבור תאוצה יהיה אפשר לשמוע את חוות דעתך החשובה כל כך…

  בהערכה רבה,
  אורלי ריבקין- צדיק

  • פרופ' חיים גמליאל

   אורלי יקרה,
   אכן את רשאית להפיץ את המאמר שלי לכל הגורמים שהזכרת. סטודנטים שלי ניסו את כוחם אך נתקלו באטימות ובחוסר עניין. שמח שאת ערה לנזק העצום שההנחיות החדשות עשויות לחולל בציבור ויפה שעה אחת קודם.
   יישר כוח וברכת הצלחה בכל, בבריאות טובה ואיתנה תמיד.

 • יונתן

  שלום פרופסור גמליאל!
  רציתי לשאול לגבי מה שאתה מציין רבות לגבי החמאה, שנמנית על השמנים הטובים ולא הרעים, בזכות (בין השאר) השומן רווי שיש בה.
  ראיתי לאחרונה ברשימת הערכים התזונתיים שהחמאה מכילה גם 3.3 אחוז שומן טרנס, יותר ממה שמכילה כיום המרגרינה? זה לא סיבה להתנזר ממנה?

  • פרופ' חיים גמליאל

   להיפך, שומן הטרנס הטבעי של החמאה שונה לחלוטין משומן הטרנס המלאכותי של המרגרינה. מדובר בשומן טרנס טבעי שמוכר למערכות האנזימים והוא אינו פוגם בתכונות הבריאות של החמאה. שומן הטרנס בחמאה מופיע ברובו כמרכיב ידוע שנקרא Conjugated Linoleic Acid – הידועה בתכונות הבריאות שלה, כולל מניעת סוכרת, השמנה, מניעת סרטן, ועוד ועוד.

 • פרופ' חיים גמליאל

  מדוע אין תגובה של השר

  • יונתן

   ייתכן שהשר הגיב,אבל הופיע לו "תגובתך ממתינה לאישור מנהל", כמו שלי מופיע כבר חודשיים……….
   נראה שהאתר לא פעיל בחודשים האחרונים ותגובות לא מוצגות

   • פרופ' חיים גמליאל

    שמח לבשר שהאתר פעיל והיה פעיל כל הזמן. אנו קוראים כל תגובה ומגיבים בהתאם לסדרי עדיפות – והשר כלל לא הגיב. בחודשים האחרונים אנו מוצפים בעשרות תגובות מידי יום ומאחר ואין לנו צוות מגיבים, נוצר פיגור של מאות תגובות אשר כולן ייענו עם הזמן.

 • שלוש מרדכי

  רציתי לדעת האם יש לפרופסור מקום שבו מקבלים קהל .לאנשים שייש להם בעיות בריאות . להתיעץ. תודה מראש

  • פרופ' חיים גמליאל

   אני אינני מטפל ולא יועץ אלא "רק" חוקר ומרצה. תוכל לפנות דרך מדור "צור קשר" באתר רות"ם ונוכל להפנות אותך למטפלים שהוכשרו ופועלים בדיוק לפי השיטות שלי.

 • עדי

  מרתק. כמה שאלות בנוגע למה שכתבת:
  איך ניתן לדעת כמה עמילן יש במזון, למשל בלחם המלא.. האם ניתן לפענח זאת מהסימון התזונתי על גבי האריזה? איזה שינוי היית מציע בנוגע ללחם?
  איזה מוצרים "אשמים באמת" כפי שציינת, יותר חמורים ממזונות עתירים בסוכר?
  איזה גורם שומני בתזונה הוא זה שאנחנו צריכים להימנע ממנו? ולאיזה שומן רווי התכוונת באמרך שהוא דווקא חיוני לבריאותנו
  סוגיית הנתרן – מדוע סימון של מזונות עתירי נתרן יוביל לתוצאות הפוכות מן המקווה? ואיך תסמן זאת אחרת..

  אודה מאוד לתגובתך (:

  • פרופ' חיים גמליאל

   אילו רציתי לכתוב את כל הפרטים הייתי עושה זאת מזמן. אינני כותב את הפרטים מאחר וידוע לי שיש מעתיקנים רבים מבין הקוראים אשר מייד ירוצו לקבל קרדיט על הביקורת "שלהם". כך קרה בעבר וכך גם יקרה הפעם. אני עדיין ממתין לנציג רשמי של שר הבריאות שיפנה אלי ויבקש לדעת את הפרטים המלאים. לאחר שנציג רשמי של שר הבריאות יקבל ממני את הפרטים המלאים, או אז אשמח לחשוף את הדברים לקהל הרחב. בינתיים אני חושף טפח ומכסה טפחיים בקורסים ובסדנאות השונות ברחבי הארץ.

 • אברהם בן עוליאל

  שלום פר. גמליאל
  קראתי את המאמר שלך ונראה די אמין. רק שזה יצר סימן שאלה גדול בראש שלי.
  כל החיים הורגלנו על בעיות הבריאות הנגרמות ע"י המלח, הקמח הלבן, הסוכר וכו.
  מעולם לא שמענו תגובות נגד – כמו שלך למשל-, ושאלתי היא, איפה הייתם עד עכשיו?
  אני אשית לא יודע לאיזה כיוון לפנות.
  לשאלתך, למה השר לא עונה.
  יש דרכים רבות לגרום לשר לענות. אפשר לפנות לחברי כנסת שיעשו את העבודה במקומך. אני בטוח שתמצא כאלה שישמחו להרים את הכפפה.
  על שר האוצר אני יודע אישית על אנשים שפנו ישירות אליו בקשר לתורים ארוכים וקבלו תשובות וטיפול מיידי.
  צריך להיות יצירתי ולמצוא הדרך הנכונה לגרום לשר להתייחס.
  ואני בטוח שאתה מסוגל לכך.
  בכבוד רב
  אברהם

  • פרופ' חיים גמליאל

   תודה על התגובה. ישנם מגעים עם גורמים מקורבים לשר ונקווה שבקרוב נוכל לעדכן בנושא.

 • ישראל אביבי

  שלום אדוני , מזה כמה ימים אני מאזין להרצאות שלך והתרשמתי כי אכן אתה אדם שאינו מחפש רווח אישי וכי אכן דאגתך נתונה לכלל , אולם עכשיו כשביקרתי באתר וראיתי את תשובתך לעדי לא כל כך הסתדר לי וזאת בלשון המעטה מדוע אתה לא מספק את הפרטים המלאים לשאלות שנשאלת ?
  מדוע אתה מבקש להמתין לנציג רשמי של שר הבריאות …
  האם לא כדאי שהציבור יידע ויחכים מידיעותיך ?
  אם באמת בריאות הציבור חשובה לך , אתה מוזמן לחשוף את הדברים גם בלי אותו נציג רשמי .
  תודה

  • פרופ' חיים גמליאל

   כפי שרמזתי ובעזרתך אפסיק לרמוז ואציין בצורה נחרצת כי תפסנו שרלטנים שהעתיקו את דבריי, ופירסמו אותם באתרים שלהם או בהרצאות שלהם מבלי שטרחו לציין מהו המקור שממנו העתיקו. לפרסם באתר את כל התוכנית החלופית שאני מציע לשר לא תתרום לעמך, אבל תתרום רבות לשרלטנים הצמאים למידע הזה ומחכים לרגע שאכנע לטיעונים מעין אלו שלך ואפרסם את תוכניתי. אגלה לך סוד – כל פיסת מידע בתוכנית שלי לשר הבריאות מופיעה בצורה הגלויה ביותר והזמינה ביותר כאן באתר שלי וכמובן גם בכל הסדנאות והקורסים שלי. דברי צדקנות על כך "שהציבור יידע ויחכים מידיעותיך" הם תמוהים כאשר אתה עצמך יודע שהאתר שלי מעניק מאות כתבות ודפי סיכום שכל מטרתם היא "שהציבור יידע ויחכים". לכן, אינני מסתיר דבר מהציבור הרחב – כל ההמלצות ניתנו לך ולכולם חינם אין כסף. תוכנית פעולה לשר הבריאות זה כבר מישור אחר ויש להגיש את התוכנית בצורה סדורה כדי להגביר ככל האפשר את הסיכוי שהתוכנית תתקבל ותיושם במלואה.